Çatışma ve Çatışma Çözme Taktikleri

Çatışma
Bireyler arasında düşünce, davranış ve tutum gibi özelliklerin birbirlerine ters düşmesi durumunda bireyler arasında meydana geien anlaşmazlığa çatışma denir.
Adsız
Her biri bir hayvanla simgelenen beş farklı çatışma çözme stratejisi tanımlanmıştır.
☆Kaplumbağa Yöntemi – Geri Çekilme: Bu yöntemi kullananlar sorunları çözmek için geri çekilirler. Çatışma meydana getiren sorunlardan ve kişilerden uzak durular. Sorunları çözmeye çalışmanın vakit kaybı olduğunu düşünürler.

☆Oyuncak Ayı Yöntemi – Alttan Alma: Sorunların çözümünde oyuncak ayı yöntemini kullananların ilişkileri çok önemli, amaçları ise önemsizdir. Bu yöntemi kullanalar başkaları tarafından kabul edilmeyi ve sevilmeyi isterler. ilişkilerini sürdürmek için gerekirse amaçlarının tümünden vazgeçerler.

☆Köpek Balığı Yöntemi – Zorlama: Köpek balığı yöntemiyle sorun çözenler kendi çözüm önerilerini kabul ettirmek için gereken her şeyi yaparlar. Amaçlarına ulaşabilmek için fiziksel güç kullanabilirler. Onlar için önemli olan hedeflerine en kısa sürede ulaşabilmeleridir. Sorunları bir kişinin kazandığı diğerinin kaybettiği yarış gibi görürler. Asla kaybeden taraf olmak istemezler.

☆ Baykuş Yöntemi – Yüzleşme: Kişiler arası sorun çözmek için baykuş yön-temi kullananlar hem amaçlarına hem ilişkilerine önem verirler. Taraflar arasında gerilimin azaltmanın her iki tarafın da tatmin olduğu sonuçlara ulaşmadan sorunu çözülmüş kabul etmezler. Her iki tarafın gereksinimlerini tümden kazanması için çaba sarf ederler. Taraflar arasındaki olumsuz duygular ve gerginlikler ortadan kalkmadan tatmin olmazlar. Psikolojik danışmanlar tarafından kazandırılması istenen taktiklerden birisidir.

☆ Tilki Yöntemi – Uzlaşma: Tilki yöntemini kullananlar amaçlarına ve iliş-kilerine orta düzeyde önem verirler. Bu yöntemi sıklıkla kullanan kişiler uzlaşmacı kişilerdir. Hem kendi amaçlarının hem de karşı tarafın amaçlarının bir kısmından vazgeçmelerini sağlarlar. Çözüm yolu bulmak için kendi amaçlarından bir parça fedakârlık yapmayı göze alırlar fakat karşı taraftan da fedakârlık isterler. Psikolojik danışmanlar tarafından kazandırılması istenen taktiklerden bir diğeridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.

by Bliss Drive Review